SIDNEY GEORGE REILLY

Sidney Reilly, pierwotne nazwisko Sigmund Rosenblum, (ur. 24 marca 1874 r. w Odessie na Ukrainie, Imperium Rosyjskie - zm. 25 listopada 1925 r. w Moskwie), szpieg, który zdobył dla Wielkiej Brytanii koncesje na wydobycie ropy naftowej w Persji i tajemnice niemieckiej marynarki wojennej. Wiele z romantycznych opowieści o nim mogło być jego własnymi wymysłami. Urodzony jako nieślubny syn żydowskiego lekarza w Odessie, studiował chemię w Wiedniu (1890-93), a następnie wyjechał do Brazylii. Tam zaprzyjaźnił się z oficerami armii brytyjskiej w Amazonii i został polecony wywiadowi brytyjskiemu w Londynie (1896). 

W 1899 r. zmienił nazwisko na Sidney George Reilly. Przyłączony do brytyjskiego Secret Intelligence Service, rzekomo przez lata donosił o rozwoju rosyjskiej ropy w Baku, postępach w budowie Kolei Transsyberyjskiej, holenderskiej pomocy dla południowoafrykańskich Burów (1899), rozwoju ropy w Persji (1902) i rosyjskich fortyfikacjach morskich w Port Artur w Mandżurii. W 1905 r., jak głosi historia, przebrał się za księdza na Riwierze Francuskiej i nakłonił perskiego posiadacza koncesji na ropę naftową, Williama Knoxa D'Arcy, do sprzedaży Wielkiej Brytanii koncesji na ropę naftową wbrew ostrej konkurencji ze strony Francji, co przyniosło Wielkiej Brytanii ogromne korzyści w zakresie przyszłych dostaw energii. 

W Petersburgu, w Rosji, uzyskał dostęp do szczegółów pięcioletniego planu rozwoju niemieckiej marynarki wojennej, o którym informował Londyn w ciągu trzech lat przed wybuchem I wojny światowej. W Nowym Jorku od 1914 r. kupował amunicję i pomagał przeciwdziałać niemieckiemu sabotażowi amerykańskich fabryk zaopatrujących aliantów. Po powrocie do Europy odbywał częste misje za linię frontu niemieckiego, w tym raz (według jego relacji) uczestniczył w posiedzeniu sztabu generalnego w obecności cesarza Wilhelma II. W maju 1918 r. Reilly udał się do Moskwy z zamiarem obalenia reżimu bolszewickiego, ale jego plany zostały zdradzone i musiał uciekać. Przypuszcza się, że odbył jeszcze kilka innych podróży do Rosji, a we wrześniu 1925 r. ponownie przekroczył granicę rosyjską, ale został aresztowany i podobno stracony. 

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)


Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.