ALEKSANDER GADOMSKI I FELIKS BARASIEWICZ

Feliks Barasiewicz (12 września 1894, Keidany, gubernia kowieńska - 12 kwietnia 1918, Moskwa) - oficer zwiadowczy Warszawskiego Rewolucyjnego Pułku Czerwonego. 

Urodził się 12 września 1894 r. w miejscowości Keidany, w województwie kowieńskim, w rodzinie stolarza. Po śmierci ojca porzucił szkołę i poszedł do pracy. Wieczorami jednak kontynuował samokształcenie i wkrótce zaczął uczyć dzieci wiejskie języka polskiego. 

 W 1915 r. Feliks został powołany do wojska. Wiosną 1917 r. został przeniesiony ze 102. batalionu zapasowego w Samarze do Polskiego Pułku Rezerwowego w Biełgorodzie. W listopadzie 1917 r. brał udział w walkach z Korniłowcami pod wsią Szarowka. Ze względów zdrowotnych został zwolniony ze służby wojskowej. Po pewnym czasie wstąpił jednak do warszawskiego pułku rewolucyjnego. 

W nocy 12 kwietnia 1918 r. 200 żołnierzy warszawskiego pułku rewolucyjnego otoczyło siedzibę anarchistów przy ulicy Dońskiej. Zginął od ognia karabinu maszynowego, gdy wspinał się przez żeliwną bramę rezydencji. 

 Pochowany w pobliżu muru Kremla. 
Aleksander Wikentiewicz Gadomski (30.11.1885 - 12.04.1918) - instruktor drużyny harcerskiej Warszawskiego Rewolucyjnego Pułku Czerwonego. 

Gadomski urodził się w województwie łomżyńskim. Jego ojciec był carskim generałem. Zdał egzaminy do korpusu kadetów, ale wbrew woli rodziców zaczął pracować jako elektryk na kolei. 

W lipcu 1916 r. został powołany do wojska. Ukończył oficerską szkołę kawalerii. Został wysłany na front w stopniu porucznika. Po rewolucji październikowej opuścił 2 Pułk Rezerwowy (kontrrewolucyjny) i wstąpił do Warszawskiego Pułku Rewolucyjnego. 

W nocy 12 kwietnia 1918 roku 200 żołnierzy warszawskiego pułku rewolucyjnego otoczyło siedzibę anarchistów przy ulicy Dońskiej. Gadomski, po uprzednim przebraniu się, zapoznał się z lokalizacją rezydencji. Podczas zdobywania siedziby anarchistów został zabity. 

 Został pochowany w pobliżu muru kremlowskiego.


Tłumaczenie: www.deepl.com


LINK BarasiewiczALEKSANDER GADOMSKI I FELIKS BARASIEWICZ

To jest przykładowa treść, możesz ją zamienić własnym tekstem i obrazkami


Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.