Historia domu przy Paupio 26 w Wilnie

 
 
 

Dom wileński babci Kazimiery Januszewskiej na ulicy Paupio (Popławska) 26 odszedł już na zawsze do historii, a o jego istneniu świadczą jedynie zachowane fotografie. To właśnie w nim zostało zrobione poniższe zdjęcie Feliksa z braćmi
 
 
 
 
 
 
Po wojnie budynek był stał się muzeum Feliksa Dzierżyńskiego. W czasie przemian na fali bezmyślnego niszczenia historii i wymazania okresu socjalizmu z pamięci zbiorowej, które ogarnęło Litwinów, muzeum zostało zamknięte, a dom ulegał stopniowej dewastacji. Był miejscem noclegowym bezdomnych i sqotersów.
 
 
 
 
29 czerwca 2011 roku po południu dach został podpalony. O akcji gaszenia można pooglądać sobie tu: http://www.delfi.lt/…/vilniuje-liepsnojo-medinukas-buves-fd… Pomimo tego, że dom był opuszczony, prawo nie zezwalało na jego rozbiórkę
 
 
 
 
 
 
Zdjęcie z czasu gaszenia pożaru 
 
 
a na stronie https://www.delfi.lt/news/daily/crime/vilniuje-liepsnojo-medinukas-buves-fdzerzinskio-muziejus.d?id=47142927 można obejrzeć resztę zdjęć z akcji gaszenia pożaru.
 
W 2015 roku w miejscu gdzie stał dom, stał płot widoczny na zdjęciach. Cały teren przygotowywany jest pod jakąś inwestycję. Co się stało ze zbiorami? Nie wiem.
 
 
Ulica Paupio po której biegał Feliks na Zarzeczną
 
 
Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych informacji o ekspozycji muzeum ani żadnych zdjęć. 
 
Część zdjęć pobrałem z:
http://vilnius21.lt/paupio26-n262.html
http://www.delfi.lt/…/vilniuje-liepsnojo-medinukas-buves-fd…
a także Googlemaps, a pozostałe są moje
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tekst w przygotowaniu
Copyright ©2017 Zoltan Fordos All Rights Reserved.